SHARE THIS PAGE!

Naša činnosť

Mobirise Website Builder
PREPRAVUJEME

Od začiatku projektu Korýtko vlakom bicyklom v 2018 sme po dnes prepravili 20 000 cestujúcich. 

Mobirise Website Builder
INOVUJEME

Spojazdnili sme nevyužívanú železnicu vedúcu mestom Ružomberok a poukazujeme na potenciál turistickej železničnej dopravy nielen na Liptove.

Mobirise Website Builder
KULTIVUJEME

Na Zápalkárni sme skultivovali takmer 5000m2 trávnikov a ošetrili sme niekoľko desiatok stromov. Územie pravidelne kosíme.

Naše projekty

Niekoľko rokov sa snažíme o obnovu Korytnickej železnice,
no nie je nám ľahostajný ani verejný priestor v okolí trate a železničná doprava na Liptove. 
Električka na Donovaly 

Vízia obnovy železnice vzniklá v roku 2012 po dialógu niekoľkých nadšencov. Spravili sme prvý koncept predstavili sme myšlienku vedeniu mesta a nápad sa pohol dopredu Čítaj viac..

Korýtkom, vlakom bicyklom

Projekt vznikol ako myšlienka obnovy prevádzky na cca 3km úseku vedúcim mestom. V roku 2017 sme po 40 rokoch vypravili prvý osobný vlak po stanicu malé nádražie   Čítaj viac.

Stanica Zápalkáreň

Železnica nieje len o samotnej trati. Zhodnocuje aj územie, ktorým prechádza, preto sme na konci zriadili stanicu a zásadne revitalizovali priestor.   Čítaj viac..

Korýtkom po Liptove (nové)

V železničnej doprave vidíme zásadný  potenciál. Preto uvažujeme aj nad ďaľšími možnosťami ako rozvíjať železničnú dopravu nielen na Liptove
Čítaj viac..

Mobirise
Električka na Donovaly

Korýtko vlakom, bicyklom

Projekt korýtko vlakom bicyklom vznikol v roku 2018 ako reakcia na Svatokatarínsku jazdu, ktorá ukázala potenciál nevyužitej trate vedúcej mestom.  
Projekt bol pripravený v spolupráci s oblastnou  organizáciou cestovného ruchu Liptov a mestom Ružomberok a štyrmi protagonistami projektu Martinom Baníkom, Miroslavom Klímom, Vavrincom Kenderom a Tomášom Streitom.
 
V roku 2018 bola spustená prvá sezónna prevádzka na 3,1 km trati vedúcej zo stanice Ružomberok na novovybudovanú provizórnu stanicu Zápalkáreň na konci existujúcej trate. 
V sezóne 2019 boli pridané malé tématické podujatia a ukázali sme potenciál údolia. 
 

Stanica Zápalkáreň


Prvotnou ideou stanice Zápalkáreň bolo poskytovať informácie o projekte a v nadväznosti na cyklotrasu Cyklokorytnička, požičiavať bicykle a poskytovať základný servis cyklistom. V roku 2019 sme pridali druhý kontajner a vyklčovali sme nálety.  Projekt stanice ukázal potenciál okolitého územia a jeho prírodnej hodnoty. Blízkosť rieky Revúca, skalné bralo nás podnietilo v zväčšovaní a kultivovaní zelene v okolí. Preto sme v roku 2020 rozšírili trávnatú plochu
v smere na Biely potok. V prácach budeme pokračovať aby miesto bolo príťažlivejšie a krajšie ako pre návštevníkom tak pre domácich.

Korýtkom vlakom bicyklom po Liptove

Potenciál Korýtka sa ukázal aj na hlavnej trati. Občianske združenie KŽR rozšírilo ponuku v spolupráci OOCR Liptov vlak aj na ďalšie cyklovýlety v rámci Liptova. Tento produkt rozvíjame a budeme Vás o mimoriadnych jazdách informovať. link Korýtko po Liptove

Snahy o obnovu trate

Zrušenie trate v roku 1974 prinieslo vlnu nespokojnosti miestnych obyvateľov aj návštevníkov kúpeľov Korytnica. Po roku 1989 bolo niekoľko snáh zo strany mesta Ružomberok, miestneho občianskeho združenia a nadšencov trať obnoviť. V súvislosti s kandidatúrou na olympijské hry v roku 2002 na Slovensku, sa myšlienkou výstavby dopravného systému v Revúckom Podolí zaoberali aj ŽSR. Jednou z alternatív bola električka podobne ako vo Vysokých Tatrách. Poslednou myšlienkou, za ktorou je aj naše združenie je obnoviť železnicu ako turistickú elektrickú železnicu.


Časová os projektu

december 2012                           

Koncept obnovy železničnej trate

Po neúspešných pokusoch trať obnoviť bola v roku 2012 na požiadavku mesta sformulovaná vízia obnovy železničnej trate, kde boli zosumarizované dôvody, prečo a ako by sa mohla trať obnoviť a pre koho by mohla slúžiť. 

jún 2014

Spolupráca s univerzitami

Na projekte obnovy železnice sa podielala Univerzita v Žiline, kde sa spracovala štúdia realizovateľnosti a analýza nákladov a výnosov. Brnenská fakulta architektúry doplnila riešenie železničnej stanice. 

jún 2016

Spojazdnenie cyklokorytničky

I keď to aktivitiou nášho združenia nebolo, je vidieť dôležitosť trate pre Ružomberok. Desiatky nadšencov v rámci svojej iniciatívy dotiahli projekt cyklokorytničky a po zvršku bývalej železničnej trate vznikla unikátna náučná cyklotrasa.

november 2017

Svätokatarínska jazda

Po niekoľkých rokoch úvah vypraviť vlak aspoň na prázdnej vlečke na stanicu Malé nádražie, sa to podarilo na Svätú Katarínu 24.11.2017 patrónku železníc. 

jún 2018

Korýtkofest a letná prevádzka

Následne sa na ďaľší rok podarilo spustiť sezónu veľkým podujatím Korýtkofest na 110. výročie započatia prevádzky vlaku, kde sme prepravili za deň cca 1500 pasažierov, a tiež vypravovať vlak počas letných víkendov a sviatkov, kde sme prepravili za 24 dní prevádzky 5600 ľudí.

jún 2019

Letná prevádzka s kultúrnymi podujatiami

Druhú sezónu sme pridali 10 malých podujatí na rôzne témy v spojitosti so životom v Revúckej doline.  

jún 2020

3. sezóna

Aj napriek Covidu sme spustili 3. sezónu.

3. júla 2021

4. sezóna

Započali sme 4. sezónu, Korýtko sa za posledný rok prezentovalo aj na dvoch dôležitých konferenciách. 

2. júla 2022

5. sezóna

Už sme tu 5. sezónu. :-)

Ďalšie kroky

Našou snahou je vyvíjať aj ďaľšie aktivity, ktoré povedú
k realizácii myšlienky obnovy trate Ružomberok- Korytnica/Donovaly. Predstavenie životaschopnosti projektu investorom alebo štátnym inštitúciam, a získanie podpory na vypracovanie technickej štúdie a dokumentácie EIA by celú myšlienku mohlo zásadne zreálniť.   

Made with Mobirise ‌

HTML Site Generator